50 LAT ... "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"

wzór 6
4 marca 2016roku obchodziliśmy 50 urodziny naszej szkoły.
Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Jakuba. Następnie goście, nauczyciele, uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej. Wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn Polski. Uroczystość prowadził Pan Sergiusz Kieruzel, absolwent naszej szkoły, dziennikarz, wykładowca mediów obywatelskich, prezes przedsiębiorstwa społecznego Dom Nasutów, autor wielu publikacji na temat mediów obywatelskich oraz scenariuszy teatralnych i widowisk plenerowych o tematyce historycznej. Powitał gości: Pana wiceprezydenta Andrzeja Kacperka, przybyłych na uroczystość Olimpijczyków, przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych, Radę Rodziców, przedstawicieli ośrodków i klubów sportowych, kultury, związków zawodowych, Dyrektorów i przedstawicieli piotrkowskich szkół, przedszkoli i ośrodków dydaktycznych, emerytowanych nauczycieli i pracowników, absolwentów i sponsorów, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 16, nauczycieli, pracowników technicznych i administracyjnych szkoły, uczniów, rodziców oraz wszystkich, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Głos zabrał Pan dyrektor Robert Bednarek. W swojej wypowiedzi nawiązał do chlubnych tradycji szkoły, sukcesów sportowych oraz podkreślił wyjątkowość placówki. Głos zabrali również Prezydent Andrzej Kacperek, proboszcz Andrzej Chycki, Pani Gabryjela Szymańska -Kaczmarek, Pan Tomasz Czapla , Pan Dariusz Magacz, Pan Witold Stankiewicz, przedstawiciel przybyłych Olimpijczyków - Pan Zygfryd Kuchta, który przekazał koszulkę z Kataru z podpisami polskich piłkarzy ręcznych. Sztandar szkoły wyprowadzono.
Zebrani obejrzeli wspominkową część artystyczną pod tytułem ,,Ocalić od zapomnienia”.
Przenieśliśmy się pamięcią wstecz do 12 października 1965 roku, kiedy to oficjalnie otwarto naszą szkołę. Dwaj ambitni i pełni zapału pedagodzy Eugeniusz Herman i Jerzy Dworak podjęli się trudnego zadania, kierowania nową szkołą. Postanowili, że uczynią z niej najlepszą placówkę oświatową w Piotrkowie Trybunalskim.
Do pracy zaangażowano szesnastu nauczycieli. Liczba ich nie mogła być inna, gdyż wybrano najlepszych SZESNASTU dla SZESNASTKI: Eugeniusz Herman – dyrektor, Jerzy Dworak – -wicedyrektor. NAUCZYCIELE: Jan Olczyk, Wanda Orzechowska ,Wanda Madeja, Wiesław Saciński, Bogumiła Gorczyńska, Maria Piątek, Helena Kałkowska, Zofia Zaborowska, Irena Kałuża, Euzebia Magiera, Regina Wieczorek, Janina Szczepańska, Dezyderiusz Zaborowski, Barbara Rutkowska, Maria Łągiewska – Muszkiet, Barbara Kucharek.

W pierwszym roku szkolnym naukę rozpoczęło 648 uczniów, którzy zostali przeniesieni do nowej szkoły z innych piotrkowskich placówek oświatowych. Pierwsi uczniowie SZESNASTKI przekroczyli jej próg z mocno bijącymi sercami, lekkim strachem a może i nawet z ukrywanymi łzami, gdyż nie wiedzieli, co ich czeka. Jednak już po kilku dniach miła atmosfera, przyjazne spojrzenia nauczycieli i ciekawe zajęcia spowodowały, że te niekorzystne odczucia zniknęły.
Dobra opinia o SZESNASTCE szybko rozeszła się po Piotrkowie i już w następnym roku szkolnym liczba oddziałów wzrosła z 16 do 25.
Szkoła posiadała bardzo dobre warunki lokalowe, odpowiednią bazę materialną i dobrze wykształconych nauczycieli.

Zebrani wysłuchali wspomnień Pana Wiesława Sacińskiego, Wojciecha Pietrasa, Grzegorza Tomczyńskiego i Anny Mijas,
Przypomniano osoby, które przez minione pięćdziesiąt lat kierowały życiem SZESNASTKI.

DYREKTORZY:

1965 rok
P. Eugeniusz Herman (niezapomniany twórca Szesnastki. Stworzył doskonałe warunki pracy dla swoich nauczycieli. Dyrektor, który poświęcił życie szkole.)
1990 rok
P. Tadeusz Szajewski (wspaniały fizyk, świetny matematyk. Troskliwy opiekun ,mediator, człowiek o niewyczerpalnych złożach cierpliwości dla uczniów.)
2002 rok
P. Iwona Trzepadłek (absolwentka Szesnastki - potrafiła kultywować zaszczepione przez dyrekcje chlubne tradycje szkoły. Zadbała o termomodernizację szkoły nadając jej nowy wygląd.)
2007 rok
P. Robert Bednarek (obecny dyrektor i gospodarz, systematycznie remontuje i zmienia wnętrze szkoły, umiejętnie wdraża szereg projektów unijnych, zmienił patrona i sztandar naszej Szesnastki, wznowił działalność klas sportowych)

WICEDYREKTORZY:

1965 rok
P. Jerzy Dworak
1976 rok
P. Elżbieta Urbaniak
1980 rok
P. Zofia Zaborowska, P. Grzegorz Tomczyński
1991 rok
P. Krystyna Pelc , P. Krzysztof Kazimierski
2001 rok
P. Krystyna Pelc, P. Jolanta Zielińska
2002 rok
P. Danuta Kała-Grześkiewicz , P. Jolanta Zielińska
2007 rok
P. Jolanta Zielińska, P. Marzysława Zajda

Na zakończenie prowadzący podziękował wszystkim za przybycie , przygotowanie uroczystości oraz sponsorom za bezinteresowną pomoc:
•    Cukierni Migdał,
•    Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4,
•    Firmie Kserox – serwis,
•    Drukarni Art – druk,
•    Masarni Przybył,
•    Firmie PPHU Duninex
•    oraz wszystkim anonimowym darczyńcom.

Następnie Dyrektor zaprosił zebranych na poczęstunek.

Z okazji jubileuszu na terenie szkoły posadzone będą drzewa. Dąb oznacza siłę i trwałość naszej szkoły przez kolejne lata, a tuje mają symbolizować 28 oddziałów SP16.
 Całe przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie ogromne zaangażowanie nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów.
Dziękujemy gościom za przyjęcie zaproszenia i obecność wśród nas, a przede wszystkim  za serdeczne słowa i życzenia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w zakładce GALERIA oraz skróconych prezentacji znajdujących się załączniku

1. 50 lat minęło (pdf) 0.49mb, (Pobrań: 268)
2. 50 lat minęło p. Sacinski (pdf) 1.66mb, (Pobrań: 184)
3. 50 lat minęło p. Pietras (pdf) 1.39mb, (Pobrań: 178)