"Szesnastka" znów zagrała z WOŚP

20.02.2022r.

W niedzielę, 30 stycznia, ruszył 30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  W tym roku finał odbywał się  pod hasłem „Przejrzyj na oczy”.

WOŚP to nie tylko wielkie wydarzenia i głośne, pozytywne akcje. To przede wszystkim ludzie, którzy od 30 lat jednoczą się w tym szczególnym dniu, by pomagać innym, bez względu na wiek, kolor skóry, pochodzenie, czy miejsce zamieszkania.

Niezmiernie cieszy fakt, że nasza szkoła od 3 lat aktywnie włącza się do akcji. Z roku na rok coraz więcej uczniów chce bezinteresownie pomagać innym. Pokazaujemy tym samym, że drobne uczynki czynią wielkie dobro i że każdy pozytywny gest jest ważny, bo przecież chcieć to móc.

Akcja w “szesnastce” rozpoczęła się już tydzień przed finałem. Od 26 stycznia zbieraliśmy pieniądze do wspólnej puszki. Kwarantanny, które dotykały kolejne oddziały, spowodowały, że na terenie szkoły aktywnie brały udział tylko klasy 1-4. To im należą się ogromne brawa, ponieważ w tym niełatwym czasie, wielkie serca naszych najmłodszych kolegów i koleżanek, pozwoliły zebrać kwotę:

345,65 zł

Ten Finał miał jednak więcej wyzwań niż poprzednie. Koronawirus i spowodowana nim pandemia stanowiły przeszkodę już w zeszłym roku. Nowe warianty wirusa i nowe obostrzenia z nimi związane powodowały, że wolontariusze stanęli przed  nowymi wyzwaniami, by całość przebiegła w bezpiecznych i jak najbardziej komfortowych warunkach. W tym roku szczególnie pogoda nie była naszym sprzymierzeńcem. Tegoroczne warunki atmosferyczne były wyjątkowo niekorzystne, ale wszyscy udowodniliśmy, że mróz, deszcz, wiatr wiejący w oczy i nagłe śnieżyce, nie są w stanie powstrzymać tych, którzy chcą czynić dobro. Tym bardziej, że na każdego zmarzniętego i głodnego wolontariusza czekała gorąca herbata i smaczna zupa w restauracjach piotrkowskich, które grały razem z nami. Poza tym schronienie przed deszczem można było znaleźć w “Auchan” oraz skwerze handlowym “Tuż Tuż”.

Nasi uczniowie, wyposażeni w puszki, maseczki i identyfikatory, ruszyli do akcji z samego rana 31 stycznia. Nie zważając na alerty pogodowe i zacinający deszcz ze śniegiem, za pozwoleniem rodziców, Julka i Zuzia z klasy 7 już od bladego świtu starały się zebrac jak najwiecej pieniędzy. Inni też z poświęceniem szukali chętnych do wrzucenia choć 1 złotówki. Byli tacy, jak Ala, Dominika czy Emilka z klasy 7, które w swych poszukiwaniach trafiły nawet w okolice…więzienia. Każde miejsce było okazją do zbierania funduszy.

Ludzi na ulicach było niewielu, ale ci których spotykali nasi wolontariusze, byli bardzo mili i z radością wrzucali pieniądze do puszki.  Ania z klasy 7 tak wspomina ten czas “...szłam sobie chodnikiem z koleżanką i zbierałyśmy pieniążki i nagle na pasach zatrzymała się straż. Ogromny wóz. Krzyczeli do nas, żebyśmy podeszły, więc szybko przeszłyśmy i wrzucili nam 20zl. Dużo aut się też zatrzymywało, aby wpłacić nawet po 5zł.”
Adam z kl 8 podzielił się niesamowitą historią “...Gdy wracałem z moją grupą z Domu Nauczyciela spotkaliśmy dostawcę pizzy. Spytał się czy jesteśmy wolontariuszami. Gdy to potwierdziliśmy, oddał nam całe zamówienie, za które ktoś nie zapłacił. Życząc smacznego podał nam dwie pizze i frytki”.

Takich oznak życzliwości nasi wolontariusze spotykali na swojej drodze o wiele więcej. Po reakcjach napotkanych darczyńców widać, że ta akcja ma sens i cieszy się ogromnym wsparciem wśród ludzi. Jak wspomina Zuzia i Lena z klasy 7, jedna pani zawołała je, a ponieważ nie mogła wyjść z mieszkania, rzuciła dziewczynkom cały woreczek pieniędzy.

Pandemia spowodowała, że wielu wolontariuszy w wyniku narzuconej kwarantanny, nie mogło wyjść z domu. W takiej sytuacji, na wysokości zadania stanęły ich rodziny i najbliżsi. Julia z klasy 8 bardzo się wzruszyła, kiedy jej młodszy brat przyniósł w rączkach całą “górę” pieniędzy. Zbierał sobie na jakąś słodycz, ale kazał siostrze wrzucić wszystko do puszki. Do zbiórki zaangażowano nawet domowe pupile. Pieski z radością prezentowały serduszka, świadczące o tym, że wspierają akcję  i wesołym szczekaniem zachęcały do wrzucania pieniędzy. Tak było między innymi u Zuzi z kl 7 i Wiktora z klasy 8.

Cały trud się opłacił, ponieważ wolontariusze z “Szesnastki” zebrali w sumie:

18856,65zł
i 42,4 euro …

o innej walucie już nie wspominając.

Wspieranie WOŚP przez wolontariat i działalność w Sztabie może być niesamowitą przygodą. Jeśli jeszcze tego nie próbowaliście – zachęcam do podjęcia się tego podczas 31. Finału WOŚP w przyszłym roku!

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak BARDZO PODZIĘKOWAĆ wszystkim  wolontariuszom, ich rodzinom i tym, którzy zapełniali nasze puszki i….Widzimy się już za rok na następnym Finale, bo Orkiestra, niezmiennie od 30 lat, gra do końca świata i jeden dzień dłużej!

OPIEKUN SZTABU W SP 16
Pani Magdalena Dworak