Konkurs wiedzy „Cudowny kaznodzieja”

29.05.2023r.
W poniedziałek 29 maja 2023 roku w naszej „szesnastce” odbył się szkolny konkurs wiedzy religijnej „Cudowny kaznodzieja” na temat życia świętego Antoniego z Padwy. Konkurs miał formę pisemną i wzięło w nim udział ośmioro uczniów z klas szóstych. Nikomu nie udało się uzyskać maksymalnej liczby punktów, by osiągnąć pierwsze miejsce. Natomiast drugie zdobył Franciszek Górka z klasy 6a, trzecie Natalia Michalak z klasy 6b, a wyróżnienie Dominik Karda z klasy 6a.
Uczniowie poznali sylwetkę jednego z najsłynniejszych świętych, którego Kościół wspomina 13 czerwca. Co łączy klęczącego muła, zasłuchane rybki i nawróconego rabusia? Oczywiście postać świętego Antoniego z Padwy, a uczestnicy potrafili również wyjaśnić, dlaczego.
Życie świętego obfitowało w efektowne zdarzenia, a pochodził on z Portugalii. Żył na przełomie XII i XIII wieku. Choć w młodości marzył, by zostać rycerzem, a następnie misjonarzem, Pan Bóg miał wobec niego inne plany. Antoni zasłynął dzięki swoim przepięknym, przenikającym do serc kazaniom oraz licznym cudom, które wypraszał u Pana Boga także po śmierci. Jego talent kaznodziejski ujawnił się zupełnie niespodziewanie. Dziś często wzywany jest jako patron zagubionych rzeczy. Historia Antoniego uczy, że Pan Bóg ma większe plany dla człowieka, niż ten potrafi sobie wyobrazić. Jedno z konkursowych poleceń brzmiało: Uzasadnij, dlaczego postać świętego jest interesująca. Pewien uczestnik napisał: „Dokonał wielu cudów, które mi także by zaimponowały. Myślę, że gdyby święty Antoni żyłby w naszych czasach, to wszyscy ludzie z całego świata wybieraliby się na Mszę świętą, by posłuchać jego kazania”. Bo od świętych można czerpać dobro.
Uczniowie zapoznali się nie tylko z życiorysem świętego, ale również z niezwykłymi zdarzeniami, w których brał udział. Musieli wykazać się także znajomością ważnych dat. Konkurs zorganizowała katechetka.

Oto wykaz wszystkich miejsc wraz z punktacją:
2 miejsce – Franciszek Górka – liczba punktów – 42,5
3 miejsce – Natalia Michalak – liczba punktów – 40,5
4 miejsce (wyróżnienie) – Dominik Karda – liczba punktów – 39
5 miejsce – Klara Kamasińska – liczba punktów – 24
6 miejsce – Aleksandra Jakóbik – liczba punktów – 23,5
7 miejsce – Bartłomiej Cisowski oraz Zuzanna Skórka – liczba punktów – 20,5
8 miejsce – Nadia Gębicka – liczba punktów – 20

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy, by poznawali kolejne sylwetki intrygujących świętych.