PODSUMOWANIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU TEMATYCZNEGO

„KULTURY STAROŻYTNE – KOLEBKĄ ZJEDNOCZONEJ EUROPY”
Konkurs przedmiotowy „Kultury starożytne – kolebką zjednoczonej Europy”, został wpisany w wykaz konkursów interdyscyplinarnych i tematycznych organizowanych lub współorganizowanych przez Łódzkiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2023/2024. Jest to konkurs organizowany przez Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, skierowany do uczniów klas V – VIII z Łodzi i województwa łódzkiego.

W bieżącym roku szkolnym, po eliminacjach szkolnych, do II etapu zakwalifikowało się 10 uczniów. Egzamin testowy odbywał się w szkołach macierzystych 6 marca 2024r. Obejmował wiedzę z historii okresu starożytnego, historii sztuki z uwzględnieniem sztuki wczesnochrześcijańskiej,
a także znajomość mitologii. Do tak szerokiego zakresu z wiedzy o kulturach starożytnych, uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem p. Aleksandry Ciuby w trakcie cotygodniowych spotkań poprzez Teams.

Do finału Konkursu zakwalifikowało się dwoje uczniów klasy Vc: Marta Ciuba i Mikołaj Śmiałowski. W ostatnim etapie do uczestnika należało przygotowanie tematu własnego w formie prezentacji, przygotowanie się do analizy formalnej dzieła sztuki i odpowiedzi na pytanie z wybranej przez siebie kategorii, spośród wymienionych: historia, historia sztuki, mitologia, zwyczaje i obyczaje starożytnych. Jury oceniało sposób prezentacji, umiejętność wypowiedzi, zakres wiedzy w każdym zakresie. Aby uzyskać tytuł Laureata należało zdobyć 90% ogólnej punktacji (27/30pkt).

Na uroczystym podsumowaniu Konkursu ogłoszono decyzję Wojewódzkiej Komisji Konkursowej powołanej przez Łódzkiego Kuratora Oświaty i nagrodzono Finalistów i Laureatów. Marta Ciuba uzyskała tytuł Laureatki i zajęła IV miejsce w Konkursie, Mikołaj Śmiałowski uzyskał tytuł Finalisty. Prócz ogromnej satysfakcji z zaprezentowania tak szerokiej wiedzy z tematu, nagród książkowych i kart podarunkowych, ogromnym sukcesem obojga uczniów jest uzyskanie punktów w naborze do szkoły ponadpodstawowej.

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.