TYDZIEŃ AFRYKAŃSKI

Cykl zajęć
W czerwcu został zrealizowany cykl zajęć pod hasłem "Tydzień afrykański w świetlicy". Zajęcia odbywały się wg ustalonego wcześniej harmonogramu.
W czasie zajęć zostały zrealizowane następujące tematy:
1. Ogólny zarys Afryki (pustynie, sawanny, tropikalne lasy deszczowe).
2. Mieszkańcy Afryki (plemiona) i ich stroje.
3. Afrykańskie domostwa.
4. Na arabskim targu.
5. Państwa Afryki Północnej, Środkowej i Południowej.
6. Mój dzień w Ugandzie.
7. Egipt - raz, dwa, trzy... Szukam! Wśród egipskich piasków (lekcja otwarta).
8. Gry i zabawy afrykańskie.
9. Egzotyczna i niezapomniana wycieczka do Etiopii.
10. Tropikalna wyspa na końcu świata - Madagaskar.

Lekcję otwartą (14.06.2024 r.) pt. "Egipt - raz, dwa, trzy... Szukam! Wśród egipskich piasków" przeprowadziły p. Katarzyna Kaźmierczak i p. Anita Stemplewska w ramach "Tygodnia afrykańskiego w świetlicy". Dzieci poznały informacje ogólne o kraju: położenie na mapie, stolicę, język i religię oraz zabytki. Prowadzące zastosowały metodę burzy mózgów: Z czym kojarzy się Egipt? Zaprezentowały wystawę pamiątek, książek, plakatów, figurek oraz zdjęć z własnych zasobów. Uczniowie obejrzeli filmy: "Karolek i Egipt - bajka dla dzieci", "Starożytny Egipt - 102 fakty" oraz "Jak się przywitać w dialekcie egipskim?" (podstawowe zwroty arabskie). Podczas zabawy ruchowej w owijanie mumii papierem toaletowym dzieci miały dużo frajdy. Świetliczaki wykonały suchymi pastelami pracę plastyczną pt. "Egipskie piramidy". Dzieci z zaangażowaniem wzięły udział w zajęciach, były zmotywowane, potrafiły myśleć kreatywnie, zadawały pytania i czerpały z już wcześniej zdobytej wiedzy i doświadczeń w sposób efektywny.