Dzień Ziemi

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
22.04.2021r.
Hejka! 😊 
Z tej strony znowu my! Co prawda nie możemy przerwać wam trochę lekcji i opowiedzieć ale przeczytajcie poniższe informacje, może was to zainteresuje, a więcej osób dbających o środowisko równa się lepszemu życiu i funkcjonowaniu nie tylko ciebie, nas, czy innych uczniów, ale też zwierząt. Porozmawiamy dzisiaj o Dniu Ziemi. 
O czym tak naprawdę będziemy rozmawiać? Czyli co musimy wiedzieć na początku.  
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną 22 kwietnia. Jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. 

 


 
8 zasad, które pomogą Ci zadbać o środowisko. 

1. Segreguj śmieci 
Segregowanie śmieci to jedno z najprostszych działań, które można podjąć, by przyczynić się do ochrony środowiska. Najprościej wyznaczyć w domu czy mieszkaniu miejsce na cztery pojemniki: szkło, plastik, papier i śmieci zmieszane. Segregując odpady, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Papier wrzucany do segregowanego pojemnika nie może być zatłuszczony – taki trafia do śmieci zmieszanych. Wyrzucając plastikowe butelki, zawsze odkręcaj z nich nakrętki – są one wykonane z zupełnie innego tworzywa, dużo cenniejszego i łatwiejszego w przetworzeniu. Szkolne akcje zbierania nakrętek mają sens – jeden kilogram takiego plastiku kosztuje nawet 80 groszy. Do pojemnika na szkło nie wrzucaj potłuczonych szklanek ani talerzy. To miejsce tylko na butelki i słoiki. I jeszcze jedno! Wyrzucaj śmieci bezpośrednio ze swojego domowego pojemnika. Worki na śmieci – to też śmieci! 
 
2. Szanuj naturę 

Jest naukowo udowodnione, że nasz wzrok najlepiej odpoczywa, kiedy patrzymy na zieleń😊. 
Postaraj się, aby było jej jak najwięcej. Jak zadbać o naturę? Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim zwracaj uwagę, by nie deptać trawników i nie parkować na nich samochodu (może niekoniecznie wy, ale rodzice😉). Innym działaniem, które możesz podjąć jest rezygnowanie z papieru: Kup bilet elektroniczny i noś ze sobą własny kubek do kawy/ herbaty – ten papierowy jest woskowany i nie nadaje się do przetworzenia. Na święta Bożego Narodzenia kupcie drzewko w doniczce, a po świętach posadźcie je w jakimś ładnym miejscu. Zaproś też pszczoły murarki do swojego ogródka, a nawet na balkon – tam też chętnie się wprowadzą. Ten gatunek nie żądli, a jest najbardziej pracowitym ze wszystkich, jakie mieszkają w naszym kraju. Bez pszczół nie ma roślin. A bez roślin – nie ma nas. 
 
3. Jedz więcej roślin  

(tylko nie tak dosłownie, nie wyjadaj mamie kwiatków) 
Oczywiście mając na myśli rośliny nie chodzi o rośliny w domu tylko o owce i warzywa. Dziś przemysłowo-hodowane zwierzęta jedzą to, czym można wyżywić człowieka. Jedna trzecia światowych upraw przeznaczana jest na paszę dla zwierząt. Można by tym nakarmić ponad połowę ludzkości. O przykłady nietrudno. Z 13 kilogramów ziarna otrzymujemy 1 kilogram wołowiny. Jak to zmienić? Jeść więcej roślin. Zależność jest prosta. Jeśli będziemy kupować mniej mięsa, mniej się go będzie produkowało. 

4. Oszczędzaj wodę 
Ponad miliard dwieście tysięcy ludzi ma utrudniony dostęp do wody pitnej, a kolejne 200 milionów cierpi z powodu pragnienia. Według WHO (World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia) co 15 sekund umiera gdzieś na świecie jedno dziecko – właśnie z powodu chorób wywołanych niedostatkiem wody pitnej. Już te dane powinny skłonić was do tego, by oszczędzać wodę. Czas więc zacząć oszczędzać wodę. Zamiast kąpać się w wannie, weź krótki prysznic. Myjąc zęby, zakręć kran i do płukania ust użyj kubka. Zaoszczędzisz nawet 9 litrów wody. A jeśli została Ci woda po płukaniu warzyw, podlej nią kwiatki (tych o których mowa był w punkcie wyżej 😉). Podlewać trzeba jednak z głową. Nie rób tego w upalny dzień. Poczekaj do zmierzchu. Dzięki temu mniej wody wyparuje, a rośliny więcej skorzystają na podlewaniu. 
 
5. Kupuj towary wielokrotnego użytku 

W 2016 roku świat wyprodukował ponad 2 miliardy ton odpadów. Korzystaj z wielorazowych torebek np. materiałowych, zamiast plastikowych sztućców wybierz te bardziej ekologiczne – drewniane.   
  
6. Kupuj odpowiedzialnie 
Czy zaglądając do swojej szafy nie masz poczucia, że rzeczy przejęły nad Tobą kontrolę? Kupujemy coraz więcej, nie zastanawiając się nad tym, czy naprawdę tego potrzebujemy. Czas to zmienić. Jak? Naucz się odmawiać. To samo tyczy się produktów spożywczych, zobacz datę ważności itp. 

7. Wybierz transport przyjazny środowisku 
Zamień samochód na hulajnogę, rower, rolki czy wrotki. Podziękuję Ci za to nie tylko środowisko, ale też twoje zdrowie i kondycja fizyczna. Najbardziej szkodliwym środkiem transportu jest samolot. 

8. Dziel się wiedzą z innymi 
Sukces działań w zakresie ochrony środowiska zależy od tego, ile osób się w nie zaangażuje. Zarażaj postawą ekologiczną innych. Zacznij od swoich najbliższych. Dawaj przykład. Sprzątaj po sobie – w lesie, na plaży, w parku, na pikniku. I dziel się tym czego dowiedziałeś się dzisiaj.  
 
Cześć do zobaczenia! 
Może następnym razem uda się wam urwać kawałek lekcji😉  

Dbajmy o planetę, ona nam się odwdzięczy! 


 
powrót